SON DAKİKA



👍 Beğeni: 905


👀 İzlenme: 51467


📢 Kanal: OLUMLU BAK


Hayatımızda otobüslerin aslında ne kadar önemli bir rolü olduğunu hiç düşündünüz mü? İster okul için olanlar olsun, ister toplu taşıma aracı olarak kullandıklarımız olsun, otobüsler günlük hayatımızın o kadar kaçınılmaz bir parçası olmuştur ki, insanın aklına, bu araçlar hakkında soracak bir sürü soru geliyor!

Okul otobüsü sarısı”nın tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? Bu sarı, bildiğimiz sıradan bir sarı renk değildir. Okul otobüslerinin kendine özgü bir sarı renk tonu vardır – pastel kalem renklerinde bu tonu bulabilirsiniz! Kurallar özellikle okul otobüsleri için sıkı tutulur! Otobüslerin direksiyonları yıllık denetimlere tabidir. Bu arada, direksiyonları neden bu kadar büyüktür?

Zaman bilgileri:

Direksiyonları neden bu kadar büyük olur? 00:24

Bu direksiyonlar ne kadar büyüktür? 00:56

Otobüslerde neden emniyet kemeri yoktur? 01:25

Okul otobüsleri neden sarıdır? 02:01

“Okul Otobüsü Sarısı” tam olarak nasıl bir sarıdır? 02:38

Otobüslerin ağırlığı ne kadardır? 03:10

Bir otobüs kaç kişi taşıyabilir? 03:39

Okul otobüsü şoförü olmak için ne gerekir? 04:14

İlk toplu taşıma otobüsleri nasıldı? 04:56

İlk toplu taşıma otobüsü şoförü kimdi? 05:29

Bugün kullandığımız modern otobüslere nasıl kavuştuk? 06:15

Okul otobüsleriniin deposunu doldurmak için ne kadar yakıt gerekir? 06:50

Otobüslerle ilgili dünya rekorları var mıdır? 7:15

“The wheels on the bus” şarkısı nereden çıktı? 08:10

#okulotobüsleri #otobüsler #olumlubak

ÖZETLER:

– Hidrolik direksiyon 50’lerde standart hale geldiğinde, devasa tekerleklerin kolaylıkla dönmesini sağlamak için otobüslere artık büyük direksiyonların konulması gerekti. Bu sayede şoförler otobüsü daha kolay kontrol edebilecekti!

– Otobüslerin direksiyonları genel olarak 40 ila 60 cm çapındadır.

– Araştırmalar emniyet kemeri olmadan bile otobüslerin, seyahat etmenin en güvenli yollarından biri olduğunu gösteriyor. Aslında otobüsler arabalara göre 40 kat daha güvenlidir!

– ABD’de okul otobüslerinin aslında kanunen sarı olması gerekir! Bu, sarı rengi daha kolay fark edebilmemizle alakalı olabilir – sarı, renk spektrumunda ilk fark ettiğimiz renklerden biridir.

– Konu okul otobüsleri olduğunda, bunların boyutlarını belirleyen farklı düzenlemeler mevcuttur. Ortalama bir okul otobüsünün ağırlığı 6500 ila 8500 kg arasındadır.

– Ortalama bir okul otobüsü 11 m uzunluğunda olup 64 yolcu taşıyabilir. Öğrenciler, tabii okul otobüsünde ayakta duramazlar, ancak toplu taşıma araçlarında ayakta durulabilir!

– Okul otobüsü şoförü olmak istiyorsanız için en az 18 yaşında olmalısınız ve fizik ve göz testlerini geçmelisiniz. Profesyonel şoförlük izni almak için başvuruda bulunmanız ve ayrıntılı bir yazılı sınavdan geçmeniz gerekir.

– 1824’lerin başlarında İngiltere’de Manchester’dan Pendleton’a tarifeli bir otobüs kullanan John Greenwood adında bir adam hakkında bazı kayıtlar var. Bunlar ilk atlı toplu taşıma modellerindendi.

– Okul otobüslerinin deposu 230 ile 380 L arası dizel yakıt alabilir.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Otobüslerin Neden Kocaman Direksiyonları Olur

👍 Beğeni: 905 👀 İzlenme: 51467 📢 Kanal: OLUMLU BAK Hayatımızda otobüslerin aslında ne kadar önemli bir rolü olduğunu hiç düşündünüz mü? İster okul için olanlar olsun, ister toplu taşıma aracı olarak kullandıklarımız olsun, otobüsler günlük hayatımızın o kadar kaçınılmaz bir parçası olmuştur ki, insanın aklına, bu araçlar hakkında soracak bir sürü soru geliyor! Okul […]

14 views
Canlı Covid-19 Güncellemeleri